سئو (SEO) چیست؟

seo سئو چیست

سئو (SEO) چیست؟

سئو (SEO) مخفف عبارت «Search Engine Optimization» به معنی «بهینه سازی موتور های جستوجوگر» است ، که به منظور بهبود عملکرد سایت شما براساس استاندارهای موتورهای جستجو و جذب بازدیدکنندگان بیشتر انجام می گیرد .

سئو یک ابزار یا برنامه نیست که آن را دانلود کنید و ازش استفاده کنید ‚ ولی ابزار هایی وجود دارند که استفاده از آن ها برای سئو کار ها واجب است . این ابزار های معمولا برای آمارگیری و آنالیز و پیدا کردن مشکلان فنی استفاده می شوند. که در ادامه به آنها میپردازیم.

 

یک سئو خوب به این معنی است که سایت شما در صفحه اول نتایج جستوجوی گوگل قرار بگیرد.

 

بطور کلی اهداف سئو را میتوان بصورت زیر خلاصه کرد:

چرا سئو مهم است؟

سئو یکی از مهم ترین عوامل برای رشد کسب و کارهای اینترنتی هست , که باعث بالا رفتن بازدید از سایت شما می شود.

به عنوان مثال یک سایت سئو نشده مثل یک فروشگاه در یک جای پرت و خلوت است که حتی اگر اجناس خوبی برای فروش داشته باشد کسی نیست که از اجناس فروشگاه دیدن و خرید کند.

ولی یک سایت سئو شده مانند یک فروشگاه زیبا و مجهز در شلوغ ترین جای شهر است که در روز هزاران مشتری در آن وارد می شوند و قطعا فروش خوبی خواهد داشت.

 

در نتیجه سئو برای کسب و کارهای انلاین یک امر حیاتی است.

 

چرا باید در صفحه اول نتایج جستوجو گوگل باشیم؟

به این دلیل که تحقیقات نشان داده :

چرا باید در صفحه اول نتایج جستوجو گوگل باشیم؟

نبودن شما در صفحه اول عملا باعث شکست کسب و کار شما خواهد شد چون تنها 9% از مردم به صفحه دوم رجوع میکنن کمااینکه بدون سئو شما حتی در صفحه دوم هم وجود نخواهید داشت.

تنها سئو شدن سایت شما باعث دیدن شدن شما میشود. حتی تحقیقات نشان داده که 73% از بازدید کنندگان بر روی نتایج طبیعی کلیک میکنند, یعنی حتی گوگل هم کسب و کار شما را تبلیغ کند , تنها 27% از بازدید کنندگان بر روی تبلیغات کلیک میکنند. پس بهترین راه سئو شدن سایت شماست

 

کلمه ی کلیدی (Keyword) چیست؟

همانطور که از اسمش پیداست کلمات کلیدی کلماتی هستند که محتوای صفحه ی شمارا در چند کلمه خلاصه میکنند تا موتور های جستوجو آن کلمات را جستوجو کنند و در صفحه نتایج  جستوجو نمایش دهند.

تعیین کردن این کلمات بر عهده ی سئو کار است . چون استفاده از کلمات کلیدی بسیار مهم است و باید با استراتیژی درستی استفاده شود. هرچه کلمات کلیدی شما بهتر کسب و کار شمارو توصیف کرده باشد نتایج بهتری در بر خواهد داشت.

کلمه ی کلیدی (Keyword) چیست؟

چرا در صفحه اول نتایج گوگل قرار گرفتن سخت است؟

به دلیل اینکه بر اساس نوع کسب و کار شما بر سر کلمات کلیدی که معرف نوع کسب و کار شما هستند رقابت زیاد است. به عنوان مثال کلمه کليدي رقابتي “بيمه خودکار” 1.5 ميليون جستجوي گوگل را در ماه به خود اختصاص مي‌دهد، اين بدين معني است که 3 جايگاه اول 58.4 درصد بازديدکنندگان و خود جايگاه اول 36.4 درصد بازديدکنندگان را به خود اختصاص مي‌دهد پس اگر شما میخواهید سر این کلمه ی کلیدی رقابت کنیدکار دشواری را در پیش رو دارید . باید یک استراتیژی موثر را پیش بگیرید

 

SERP چیست؟

SERP کوتاه شده ی عبارت « Search engine result pages » و به معنی نتایج صفحات جستوجو شده در گوگل است.

یا میتوان گفت SERP همان نتایجی است که شما بعد از سرچ کردن کلمه ای در گوگل میبینید.

SERP چیست؟

سئو مربوط به چه کسب و کارهایی میشود؟

سئو مربوط به چه کسب و کارهایی میشود؟

هر کسب و کاری که وارد فضای اینترنتی میشود قطعا به سئو نیاز دارد , چون همانطور که گفتم سئو باعث میشه که دیده بشید وکسب و کاری که دیده نشه قطعا بازارش بی رونق خواهد بود

اگر میخواهید وارد کسب و کار آنلاین شوید حتما برای سئو سایت خود بودجه ای نظر بگیرید

منظور از کسب و کار اینترنتی فقط به این معنی نیست که تمام کسب و کار شما بر پایه ی اینترنت باشد , شما حتی اگر میوه فروش , باشگاه بدنسازی , خیاطی… یا هر شغل دیگری داشته باشید

میتوانید برای کسب و کار خود سایت ایجاد کنید تا هم گسترش پیدا کنید هم بروز باشید.

 

من سایتم را سئو نکردم ولی بازدید کننده زیاد دارم, چرا باید سئو کنم؟

بر اساس الگوریتم رقص گوگل (Google Dance) سایت هایی که بازدید کننده ی زیادی داشته باشند رتبه آن ها جهش به سمت بالا خواهد داشت. اما…

به عنوان مثال شما یک سایت دولتی را در نظر بگیرید که سالی یک الی دوبار یک اگهی ثبت نام منتشر میکند و هزاران نفر وارد سایت میشوند که ثبت نام کنند. این سایت به علت بازخورد زیاد افزایش رتبه پیدا میکند اما این سایت سئو نشده دارای مشکلات فنی بسیار زیاد و سرعت بسیار پایین و محتوای ضعیف و … است , پس کاملا مشخص است که این سایت بتدریج رتبه خود را از دست خواهد داد به دلیل نارضایتی بازدیدکنندگان , پس نتیجه میگیریم که حتی سایت های معروف و مطرح هم نیاز یه سئو دارند.

چه مشاغلی باید راجب سئو فنی اطلاعات داشته باشند؟

سئو در دنیای امروز نقش مهمی را در ارتقای کسب و کارهای اینترنتی ایفا می کند در نتیجه بعضی از مشاغلی که با اینترنت و سایت سرو کار دارند باید از تاثیر سئو در کیفیت کارشان آگاه شوند.

در بخش های بعدی حتما بصورت تخصصی به تاثیر سئو بر این مشاغل میپردازیم.

این مشاغل عبارتند از:

چه مشاغلی باید راجب سئو فنی اطلاعات داشته باشند؟

سئو شدن سایت چقدر زمان نیاز دارد؟

سئو شدن سایت بستگی به حجم سایت شما دارد مثلا سایت شما دارای چند صفحه باشد یا در نوع کسب و کار شما رقیب های قوی زیادی وجود داشته باشد و دیگر عوامل…

اشتباه رایج کارفرماها این است که انتظار دارند در مدت بسیار کوتاه یک سایت به قدرت دیجیکالا از سئو کار تحویل بگیرد در صورتی که یک سئو قوی نیاز یه سه ماه تا یک سال بسته به حجم کار نیاز به آنالیز و استراتیژی دارد که سایت شما را به صفه اول برساند. سئو کردنِ یک سایت آسان نیست.

 

برای نتیجه گرفتن باید

سئو شدن سایت چگونه است؟

سئو یک علم پیچیده مبتنی بر استراتیژی و آنلایز رقبا و همگامسازی سایت با الگوریتم های گوگل است , تیم سئو سایت شما و رقیبان کسب و کار شما را آنالیز میکند و نسبت به آن یک پلن طراحی میکند و نسبت به آن جلو میرود.

عواملی که تیم سئو در نظر میگیرد اصلاح مشکلات فنی سایت شماست و بعد بهینه سازی سرعت سایت شما و در ادامه به لینک سازی های داخلی (On_page) و خارجی (Off_page) بین صفحات شما و بک لینک ها (Backlinks)  و … میپردازد و کلمات کلیدی مربوط به کسب و کار شما را طبق پلن تعیین و استفاده میکند ,در اینجا بصورت خلاصه توضیح دادیم در بخش های بعدی بصورت تخصصی به این موضوع اشاره خواهد شد.

 

سئو چیست

بر چه اساسی سایت ها سئو می شوند؟

گوگل برای بالا بردن کیفیت سایت ها یک سری الگوریتم ساخته یا به عبارتی یه سری قوانین برای سایت هامشخص کرده که با رعایت کردن آنها سایت شما مورد توجه قرار میگیرد و هم کیفیت سایت شما بالا خواهد رفت. به عنوان مثال الگوریتم پاندا ارزش محتوای شمارا بررسی میکند اگر تکراری یا کپی شده بود ربطه شما پایین خواهد آمد. این الگوریتم ها برای این ایجاد شده اند که شما مجبور شوید کیفیت خوبی یه بازدیدکنندگان سایت خود ارائه دهید. در بخش های بعدی الگوریتم های گوگل را به شما معرفی خواهیم کرد. 

 

هذینه ی سئو شدن سایت چقدر است؟

هذینه سئو چقدر است

سئو یک محصول نیست سئو یک خدمات تخصصی است در نتیجه نمیتوان قیمت مشخصی برای همه سایت ها در نظر گرفت. البته میتوان خدمات سئو را در دسته بندی های مختلفی شامل بهینه سازی سایت، بازاریابی محتوا، لینک سازی و … قرار داد و برای هرکدام هزینه مشخصی اعلام نمود.

قدم اول آنالیز دقیق سایت و تصمیم گیری در مورد خدمات مورد نیاز است که بر همین اساس میتوان تخمین درستی از قیمت ارائه نمود.

میزان هذینه به حجم و زمان کار بستگی دارن اما خدماتی هم وجود دارند که بعضی ار سئو کاران بطور رایگان ارائه میدهند . مانند مشاوره رایگان سئو

5/5 - (1 امتیاز)